گل آرایی

اطلاعات مفید و خواندنی درباره هنر گل آرایی

تاریخچه گل آرایی

این هنر زیبا و ستودنی از دیرباز وجود داشته است  وبا گذر زمان با ایده های انسان های خلاق , پیشرفت نوآوری , و همینطور نیاز مردم گل آرایی نیز پیشرفت کرد. به طوری که اولین بار در کشور هلند مدارسی برپا شد برای چگونگی تهیه و گل آرایی دسته گل سبدگل تاج گل  و … و آموزش آن به دانش آموزان.

گل و گل آرایی در فرهنگ و ملت ایرانی ها :

ما ایرانی ها جزو اولین کسانی بودیم که در مناسبت های مختلف به عزیزانمان گل هدیه دادیم و این سنت هنوز هم ادامه دارد به طوری که زیبا ترین و در دسترس ترین هدیه ای است که میتوان داد و مخاطب شما بدون اغراق از هدیه شما لذت ببرد.

همینطور یکی از قدیمی ترین, در عین حال زیبا ترین سند تاریخی مربوط می شود به دسته گل که روی سنگ نگاره های تخت جمشید در دست داریوش  میتوانید ببینید(گل نیلوفر).که مربوط میشود به 2500 سال پیش.

پس از اسلام گل در فرهنگ ما به جایگاه والایی رسید به طوری که در تمامی جشن ها عروسی ها و سال نو و نیز حتی در مراسم ختم و ترحیم جهت تسلی قلب دیگران از گل  استفاده میشود. و البته اهمیتی که مردم مسلمان و ما ایرانی ها به گل می دهیم از سخنی از حضرت محمد است که فرموده است : به شب معراج گل سفید از عرق من آفریده شد,و گل سرخ از عرق جبرئیل و گل زرد از عرق براق.

اصول مهم گل آرایی گل ها :

گل آرایی یعنی گل ها برگ ها شاخه و دیگر عنصر تزیینی را طور ی در کنار هم قرار داد که نمای زیبا و جذابی را برای بیننده ایجاد کند . و تناسب بین گل ها و برگ ها حفظ شود و در یک گل آرایی خوب و موفق هر شاخه گل و هرجزئی که استفاده شده است قابل تفکیک نمی باشد چرا که هر گل به تنهایی باعث زیبایی و کامل شدن گل آرایی میشود.

مرکزیت : در این مورد باید توجه داشت که زیبا ترین و بزرگ ترین گل ها در معرض دید و قسمت مرکز سبد گل و یا دسته گل قرار بگیرد.

بافت گل : گل ها هم از جنس برخوردار هستند به طوری که اگر شما از گل های با جنس ظریف مانند گل ارکیده استفاده می کنید بهتر است برگ آرایی و انتخاب برگ ها هم ظریف باشند و بلعکس زمانی که از گل هایی با بافت ضخیم مانند گل آنتوریم استفاده می کنید برگ هایی هم که استفاده می شود ضخیم باشد.

شناخت فرم گل­ها و برگ­ها جهت گل آرایی:

برگ ها و گل هایی که در گل آرایی استفاده میشود دارای دو نوع فرم هستند :

  1. گل ها :

گل های خطی مثل گلایل مریم شب بو و غیره

گل های گرد : مثل ژربرا رز میخک داوودی صدتومانی و کوکب

  1. برگ ها :

برگ های خطی : مثل بامبو بید سیکاس سرخس و برگ گلایل

برگ های توپر کننده مثل ازگیلکرتن شمشاد و غیره

برگ ها و گل های کشیده و یا خطی برای اسکلت کارو فرم دادن به تاج گل سبد گل و دسته گل است . وگل های کروی و دایره شکل و برگ های تو پر برای پر کردن فضای میانه است.

سبک های مختلف گل آرایی :

  1. روش مدرن
  2. روش شرقی
  3. روش کلاسیک یا سنتی

روش مدرن :

گل آراهای این سبک از وسایل مختلفی برای گل آرایی استفاده میکنند مانند پارچه با جنس های مختلف,گیاهان خشک شده مهره و حتی گل های خشک شده.

روش شرقی :

این روش که به گل آرایی ژاپنی نیز معروف است و در کشور های خاور دورو  بیشتر در چین و ژاپن رواج دارد. و چون ریشه مذهبی دارد سعی می شود از تعدا شاخه گل های کمتری استفاده شود تا به طبیعت آسیب چندانی وارد نشود.

در گل آرایی شرقی از وسایلی که در طبیعت موجود است مثلاً شاخه های شکسته و خشک شده بسیار استفاده میشود.

معمولاً در سبک شرقی بیشتر از گلدان های مستطیل، کروی، بیضی و کم عمق استفاده میکنند و پای گل ها را با سنگریزه و خزه یا علفهایی که در طبیعت موجود است تزیین می کنند.

 

روش کلاسیک یا سنتی :

این روش از اروپایی ها گرفته شده است. و از رایج ترین شیوه های گل آرایی می باشد که  در گل آرایی سبد گل ها و دسته گل ها بیشتر به شکل اشکال هندسی می باشد و در حال حاضر بیشتر گل فروشی ها برای مجالس و محافل بزرگ و رسمی استفاده می کنند.

نکاتی که در این روش حائز اهمیت است تکنیک های نگهداری و بهداشتی گیاهان و گل ها می باشد.که برای یاد گرفتن گل آرایی باید به این نکات توجه کرد.

 

طرح های مورد استفاده در گل آرایی :

گل آرایی کروی :

این مدل که بسیار مورد استفاده قرار میگیرد از همه طرف دیده میشود و عموما برای روی میز نهار خوری گرد میز پذیرایی و انواع بزرگ تر آن که روی میز کنفرانس ها در شرکت ها قرار میگیرد.

این نوع گل آرایی بیشتر در سبد چیده می شود و اسفنجی هم که گل ها در آن قرار می گیرد به شکل گرد و کروی است. همچنین از این مدل می توان برای دسته گل عروس و یا در گلدان استفاده می شود.

 

گل آرایی مثلث :

مثلث نمادی از ایستادگی است . و این مدل دید یک طرفه دارد به همین خاطر معمولا برای گوشه اتاق و یا سالن نمایش . غیره استفاده می شود.

گل آرایی با شمع :

این نوع گل آرایی بیشتر برای سفره عقد میز شام تالار ها با شمع های زیبا معمولا به رنگ های روشن به طوری که از گل هایی با گلبرگ های نازک و ظریف کنار شمع به نحوی که ساقه گل ها کوتاه باشد و شمع را نپوشاند,استفاده می شود.

گل آرایی شمع آرایی
گل آرایی و شمع آرایی

گل آرایی سالن و باغ عروسی :

گل ها بهترین راه برای تزیین یک اتاق و یک فضای خاص داست به طوری که استفاده از حتی دو شاخه گل در یک اتاق فضای اتاق را زیبا میکند.

چه بسا که گل آرایی و استفاده از گل ها در تشریفات عروسی یکی از ملزومات دکوراسیون سالن است.

گل های استفاده شده روی میز میهمانان :

بهتر از گل هایی استفاده شود که با رنگ صندلی ها پرده ها و دیگر اجزای استفاده شده در سالن ست باشد. گل ها را میتوانید داخل گلدان پایه کوتاهی که با روبان یا توری تزیین شده روی مرکز میز قرار دهید.

رعایت چند نکته برای گل آرایی :

اگر میخواهید خودتان در خانه انجام دهید لازم است چند نکته رو بدونید.

گل هارا در داخل آب گرم قرار دهید ,آب گرم باعث میشود گل های غنچه مانند غنچه ی گل رز زودتر باز شوند. بهتر است گل هارا قبل از گل آرایی کردن یکی دو روز در آب به حال خودشان بگذارید.

حتما زیر کارتون از اسفنج خیس استفاده کنید این کار باعث میشود گل ها عمر بیشتری داشته باشند. یا اگر اسفنج دردسترس ندارید. از پنبه یا باند استفاده کنید به طوری که آنها را خیس کرده و به دور ساقه گل ها بپیچید و با نایلنی بپوشانید و چسب نواری بزنید.گل هارا دور از گرما نگهداری کنید. به همین دلیل است فضای گلفروشی ها خنک است.

 

شما خوانندگان گرامی میتوانید جهت خرید شاخه گل ها ی تازه  و گل آرایی مراسم خود  به گل فروشی آنلاین رضوان سر بزنید و اینترنتی سفارش دهید.

 

درباره ی دخترک گل فروش

«پدرم گل فروش بود. من هم از همان بچگی علاقه زیادی به گل و گیاه داشتم و به خاطر همین گل فروشی را به عنوان شغلم انتخاب کردم. زندگی در میان دنیایی از گل های رنگارنگ و خوشبو، آرامش و نشاط را به من هدیه می کند.» شاید به خاطر همین هم است که جانی پور ترجیح می‌دهد در مناسبت های مختلف به افراد گل هدیه بدهد.

همچنین ببینید

30 مدل گلدان تزیینی زیبا و خاص ویژه دکور منزل 2018

دکور بندی منازل و محیط کار با گلدان های تزیینی زیبا و خاص روش های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =