خانه / گل طبیعی / گل زنبق ( معرفی و راهنمای پرورش و نگهداری )

گل زنبق ( معرفی و راهنمای پرورش و نگهداری )

گل زنبق

نام علمی: Iris Germania

زمان گلدهی:اوایل خرداد

نبازنوری: آفتاب کامل  و دمای 12-32

گل زنبق
گل زنبق

 

گل فروشی رضوان
گل فروشی رضوان


خاک مطلوب: زنبق علاقه وافرى به خاک‏هاى خنثى یا قلیایى و سبک و قابل نفوذ دارد. اضافه نمودن قدرى آهک به خاک‏هاى اسیدى کیفیت خاک را بهبود مى‏ بخشد.براى کاشت زنبق در گلدان دو قسمت شن و ماسه، یک قسمت خاک باغچه و یک قسمت خاکبرگ را مخلوط نموده و بستر کاشت را آماده کنید.

 میزان رشد: 20 تا  50cm

Iris flower
گل زنبق

مناطق انتشار : زنبق در نیمکره شمالى ،از اروپا تا خاورمیانه انتشار دارد. اما بدون شک زیباترین زنبق‏هاى وحشى در خاورمیانه پیدا مى‏شود

تاریخچه : قدمت این گل زیبا با تاریخ گره خورده است، تا به آنجا که یونانیان باستان، زنبق را در کنار مزار مردگان مى‏ کاشتند و نقش‏هایى از آن را روى سنگ قبر تازه گذشتگان خود ترسیم مى‏ کردند. پادشاهان یونانى با اشکالى از گل‏هاى زیباى زنبق تاج خود را زینت بخشیده و شاخه‏ هاى بریده آن را به یکدیگر هدیه مى‏ دادند. در اشعار شعراى پارسى صحبت از زنبق بسیار است و این نشان مى ‏دهد که این گیاه در میان ایرانیان چه منزلتى داشته است. سالیان سال است که همزمان با فرا رسیدن بهار، زنبق‏هاى وحشى در دامنه‏ هاى مناطق کوهستانى شکفته مى ‏شوند.

Iris flower
گل زنبق

مشخصات گیاه ‏شناسى:  رنگ نامحدود و از بنفش تا سفید، آبى کمرنگ، نارنجى و یا مخلوطى از همه رنگها . برگ‏ها در زنبق‏ هاى پرورشی بلندند و ساقه ‏هاى گل‏ دهنده از میان آنها خارج مى‏ شود. در گونه ی وحشى برگ‏ها و ساقه‏ ها بسیار کوتاهند.داشتن ساقه‏ هاى زیرزمینى غده ‏مانند مهم‏ترین خصوصیت خانواده زنبقیان است. ازدیاد زنبق نیز به وسیله جدا نمودن همین غده‏ ها و کاشت مجدد آنها صورت مى‏ گیرد.

 

گل فروشی رضوان
گل فروشی رضوان
Iris flower
گل زنبق

کاشت باغچه ‏اى : براى کاشت زنبق قبل از هر چیز علف‏هاى هرز را از زمین خارج کنید. قدرى کود پوسیده حیوانى یا خاکبرگ را در زمین ریخته و به وسیله بیل یا بیلچه خاک را زیر و رو نموده و بعد از تمیز نمودن زمین از سنگ‏ها و کلوخه‏ ها آن را به صورت صاف یکنواخت در آورید.

Iris flower
گل زنبق

روش تکثیر زنبق : ابتدا زمین را آبیارى کنید تا ساقه‏هاى زیرزمینى به آسانى از خاک خارج شوند. سپس غده ‏ها را از خاک بیرون آورده به چند قسمت تقسیم کنید. هر یک از این غده ‏ها را در گودالى به عمق هشت سانتى ‏متر و به فاصله ده سانتى‏متر از یکدیگر بکارید. روى غده‏ ها را با خاک نرم و برگ‏هاى خشک بپوشانید. بعد از کاشت غده ‏ها باغچه را آبیارى کنید.

Iris flower
گل زنبق

مراقبت های لازم :  اگر زنبق را در گلدان کاشته ‏اید آن را در فضاى باز نگهدارى کنید. در باغچه نیز به مراقبت خاصى احتیاج ندارد. علف‏هاى هرز را وجین کنید و آبیارى را از اوایل بهار شروع نمایید. فقط زمانى به زنبق آب بدهید که خاک خشک باشد.

گل فروشی رضوان
گل فروشی رضوان

درباره ی گل فروش

شاید کار در یک گل فروشی و گل آرایی یکی از علایق بنده از کودکی بوده باشه ولی بعدها این علاقه باعث شد تا به راه اندازی فعالیتی در حوزه فروش گل بپردازم. سایت گل فروشی رضوان جهت خرید گل و ارسال گل راه اندازی شده است و سعی می کنم تا در این وبلاگ نیست آموخته ها و علایق خود را ثبت کنم

همچنین ببینید

تاج گل : تهیه و ارسال انواع تاج گل و پایه گل ترحیم به همرا تصویر

تهیه و ارسال انواع تاج گل ترحیم با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت تاج …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + هجده =