خانه / باغبانی / 7 راز مهم برای نگهداری صحیح و پرورش انواع گل ارکیده در خانه

7 راز مهم برای نگهداری صحیح و پرورش انواع گل ارکیده در خانه

 7 راز برای زیبا و شاداب نگه داشتن گل‌های ارکیده

ارکیده ها گل‌های بسیار زیبایی هستند که مراقبت از آن‌ها بسیار آسان است. این گل‌ها با محیط اطراف خود بسیار سازگار هستند و در محیطی که نور خورشید به مقدار کافی وجود دارد به‌سرعت رشد می‌کنند.

نگهداری گل ارکیده شاید برای خیلی از ما دوستداران گل و گیاه امری مشکل و سخت بنظر برسد اما نگران نباشید ، با رعایت یکسری نکات ریز و بسیار مهم مطمئن باشید که گل ارکیده زیبای شما حتما مدت زیادی میهمان محیط منزل و خانه شما خواهد بود.

گل ارکیده فالانوپسیس Phalaenopsis که به خاطر شباهت ظاهری‌اش به شاه‌پرک به ارکیده شاه‌پرکی نیز معروف است یکی از 60 نوع ارکیده‌ها و جزءِ محبوب‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود. گفته می‌شود که ریشه این گل به منطقه کوه‌های هیمالیا یعنی واقع در قسمت جنوبی آسیا و همچنین شمال استرالیا و فیلیپین برمی‌گردد. اما امروزه شما می‌توانید انواع متفاوتی از ارکیده ها را به‌راحتی از مرکز خرید و یا گل‌فروشی تهیه کنید.

ارکیده ها

معمولاً گل‌های ارکیده تنها چند برگ دارند که از یک ساقه واحد تکامل می‌یابند. زمانی که یکی از برگ‌ها شروع به پژمرده شدن کنند گیاه بلافاصله شروع به تولید یک برگ جدید خواهد کرد. در کنار برگ‌های زیبای ارکیده ها ، گل‌های بسیار بی‌نظیری نیز شروع به رشد کردن می‌کنند که این مقدار می‌تواند با شکوفه دادن بیشتر نیز شود. اگر گل ارکیده به‌خوبی نگهداری شود، این گل‌ها می‌توانند حتی 5 تا 6 ماه به‌خوبی بمانند.

من یک بار گل ارکیده فالانوپسیسی را در ژانويه (دی ماه) سال 2012 خریدم و این گل تا ماه ژوئن گل داد. تقریباً چهار هفته بعدازآن گل‌ها پژمرده شدند و من ساقه گل‌های قبلی را کوتاه کردم و بعدازآن گل‌های جدیدی شروع به شکوفه دادن کردند و من متوجه 5 گل بزرگ‌تر و غنچه‌های کوچکی در گلدانم شدم!

به‌طورکلی این مقاله شامل موضوعات زیر خواهد بود:

  • گل‌های ارکیده نیاز به چه نوع نور خورشیدی دارند (ملایم، مستقیم، تاریک و…) ؟
  • دمای ایده آل برای گلتان باید چقدر باشد ؟
  • گیاهتان باید چه میزان رطوبت مطلوب داشته باشد ؟
  • چگونه باید گل‌های ارکیده را هرس کرد و یا جای آن‌ها را عوض کرد ؟
  • چرا دادن محلول‌های تقویتی به ارکیده ها یک ایده خوب به‌حساب می‌آید ؟


آیا می‌دانستید: که وانیل یک نوع طعم‌دهنده‌ای است که ازگل‌های ارکیده گرفته‌ می‌شود؟
*

1.گل‌های ارکیده شما به چه میزان نور خورشیدی نیاز دارند؟

ارکیده ها در معرض نور خورشید رشد خوبی می‌کنند. در مورد گل‌های فالانوپسیس باید گفت که بهترین جا برای رشد این گل محلی است که گیاه بتواند در هرروز به مدت 12 ساعت نور جذب کند. البته من در بیشتر وب‌سایت‌ها خوانده‌ام که گل فالانوپسیس درجاهایی که نور کمتری دارند رشد بهتری می‌کنند اما طبق تجربیات شخصی خودم این قضیه درست نیست. اما می‌توان گفت که بهتر است این گل را در معرض مستقیم نور خورشید قرار ندهیم و برای احتیاط آن را فقط جلوی نور غیرمستقیم خورشید قرار بدهیم.

ارکیده ها

تنها راه متوجه شدن اینکه ارکیده شما نور کافی را جذب کرده است یا نه از ظاهر برگ‌ها معلوم می‌شود. اگر برگ‌های به رنگ سبز روشن باشند این بدان معناست که نور کافی جذب کرده‌اند که در این حالت بعد از پژمرده شدن بلافاصله برگ‌های دیگری شروع به رشد کردن خواهند کرد.

رنگ سبز تیره نشانگر این است که گل نور کافی جذب نکرده است که در این حالت لکه‌های قرمز رنگی که بعدها نیز تبدیل به لکه‌های تیره‌تری می‌شود نیز به چشم خواهد خورد. اگر برگ‌ها بسوزند این نیز نشانگر این است که گیاه شما بیش‌ ازحد نور جذب کرده و باید آن را در محلی بگذارید که به‌طور غیرمستقیم نور خورشید را جذب کند. همچنین اگر گیاهتان در معرض نور بسیار کمی قرار بگیرد و نتواند نور کافی جذب کند رشد آن بسیار کند شده و گل نخواهد داد.

دلیل زرد شدن برگ ارکیده ها :


اگر شاهد این مورد بودید که ‌برگ ارکیده‌تان شروع به زرد شدن کرد اصلاً نگران نباشید چراکه گیاهتان در حال طی کردن چرخه طبیعی حیاتش است و بعد از مدتی برگ‌های جدیدی به‌جای برگی که زردرنگ و پژمرده شده است خواهند آمد.
*

2.گل‌های ارکیده به چه مقدار آب نیاز دارند؟

باید به این گیاه از هر 5 تا 10 روز آب داده شود. ارکیده‌ ها ذاتاً محیط مرطوب را دوست دارند اما تمایلی به بیش‌ازحد آبیاری شدن را نیز ندارند چراکه این کار به‌راحتی باعث می‌شود که گیاه شروع به انحطاط کند. در حقیقت گل‌های فالانوپسیس زمانی خوب رشد می‌کنند که نه به آن‌ها کم آب داده شود و نه زیاد.

توجه کنید که نباید آب همه جای گلدان شما را فرا بگیرد و بیش‌ازحد به ارکیده‌تان آب برسد و به‌اصطلاح در آب غوطه‌ور شود. فقط زمانی به گیاهتان آب بدهید که ظاهر خشک آن نشان می‌دهد که نیاز به آب دارد.

—————————

✅ بیشتر بخوانید :

آموزش نگهداری و پرورش گل ارکیده فالانوپسیس

—————————

اما شما می‌توانید هر1ماه یک‌بار گیاهتان را داخل سینک ظرف‌شویی‌تان قرار بدهید و آب را به‌آرامی روی آن بازکرده تا گلتان دوش مختصری بگیرد و اجازه بدهید آب‌های اضافی از زیر گلدان خارج شود. انجام دادن این کار ماهی یک‌بار بجای همیشه زیاد آب دادن می‌تواند کمک زیادی به رشد و با طراوت بودن گیاهتان کند.

اگر حس کردید که گیاهتان آب زیادی جذب کرده است و احتمال می‌رود دچار پوسیدگی و از بین رفتن شود و یا اگر مشاهده کردید که ریشه‌ها قهوه‌ای رنگ و نرم و شل‌ و ول شده‌اند، می‌توانید تا حد ممکن خاک و جای گلدان را عوض کنید تا درجایی تازه به حیات تازه خود ادامه دهند.

3.چه دمایی برای گل‌های ارکیده مناسب است؟

ارکیده‌ها به‌طور طبیعی در مناطق گرم و دمایی بین 20 تا 35 درجه سانتی‌گراد رشد بسیار خوبی دارند اما اگر در محیط سربسته مثلاً داخل خانه نگهداری شوند دمای مناسب برای رشد آن‌ها بین 15 تا 35 درجه سانتی‌گراد خواهد بود. اما دمای کمتر از 15 درجه سانتی‌گراد می‌تواند منجر به سیاه شدن برگ‌های گیاه و از بین رفتن سریع آن شود و برعکس اگر دمای فضای نگهداری گیاه بالای 35 درجه باشد این حرارت می‌تواند باعث از بین رفتن سریع گیاه شود.

گفته می‌شود که دمای ایده‌آل برای رشد ارکیده‌ ها باید بین 25 تا 30 درجه سانتی‌گراد در روز و همچنین 6 الی 8 درجه سانتی‌گراد در شب باشد. برخلاف باورهای عمومی، ارکیده ها در دمای کاملاً ثابت به‌هیچ‌عنوان شروع به شکوفه دادن و گل دادن نمی‌کنند.

گل فروشی

4.کدام محیط برای رشد ارکیده‌ها بهتر است؟

جواب دادن به این سؤال اندکی سخت است چراکه حقیقت در مورد رشد این گیاه چنین حاکی است که برای بقای رشد این گل نیاز به 60 الی 70 درصد رطوبت است که این با فضای داخلی خانه سنخیت زیادی ندارد و چنین میزان رطوبتی در داخل خانه هیچ‌گاه برای افراد خانواده ایده‌آل نخواهد بود.

اما چگونه می‌توان فضای مناسبی برای رشد ارکیده ها فراهم کرد؟
برای این کار می‌توان از یک بطری آب استفاده کرد. به این شکل که شما می‌تواند بطری آبی را سوراخ کنید و اجازه بدهید که آب به‌طور قطره‌قطره به خاک نفوذ کند و موجب مرطوب نگه‌داشتن گیاه شود. همان‌طور که گفته شد ماهی یک‌بار دوش دادن ملایم به گیاهتان نیز می‌تواند کمک زیادی در ایجاد شرایط مرطوب کند.

 

—————————

✅ بیشتر بخوانید :

معرفی گل ارکیده کاتلیا بهمراه آموزش نگهداری و پرورش

—————————

 

برای ایجاد کردن بهترین محیط برای رشد گیاه باید در روزهای بسیار گرم پنکه‌ای در آن محیط قرار بدهید اما دقت کنید که آن‌ها را مستقیماً در معرض مستقیم باد پنکه قرار ندهید و سعی کنید که فضای اتاق را حتماً مرطوب نگه‌دارید. توجه داشته باشید که این گیاه در طی زمستان به رطوبت و گرمای بیشتری نیاز خواهد داشت، پس اگر محیطتان نور کافی ندارد تا جایی که می‌توانید محل نگهداری ارکیده ها را گرم و مرطوب نگه‌دارید.

اگر فراهم کردن هیچ‌کدام از این شرایط برایتان امکان‌پذیر نیست می‌توانید از یک ظرف کوچک برای ایجاد رطوبت در گیاهتان استفاده کنید. به‌این‌ترتیب که گیاهتان را در ظرف پر از آب بگذارید که سوراخ‌های زیادی دارد و ریشه‌های گیاه در صورت نیاز آب موردنیازشان را جذب خواهند کرد.

همچنین تبخیر شدن مقداری از این آب می‌تواند رطوبت بسیار ایده‌آل و مناسبی برای ارکیده ها ایجاد کند.
پس قبل از خرید ارکیده به فکر فراهم کردن شرایط و محیط مناسب پرورش آنها هم باشید.

5.چگونه ارکیده‌تان را هرس کنید

بعدازاینکه تمام گل‌ها از ساقه پایین ریختند، شما باید ساقه قدیمی را کوتاه کنید. معمولاً سعی کنید بیش‌ازاندازه ساقه را کوتاه نکنید و اندازه کوتاه کردن آن اگر تا نزدیک سطح خاک باشد برای هرس کردن بسیار مناسب خواهد بود. بعدازاین کار شما شاهد این خواهید بود که ارکیده‌تان شروع به گل دادن خواهد کرد.

اگر متوجه شدید که ارکیده‌تان کوچک است و یا برگ‌های جدیدی نمی‌دهد می‌توانید حتی ساقه گلی که تازه روییده است را کوتاه کنید و با این کار ارکیده‌تان را تشویق کنید که انرژی و مواد غذایی‌اش را با ارسال کردن به گل‌های تازه تضعیف نکند. بدین معنا که در این صورت گیاهتان تمرکز و انرژی‌اش را به‌جای چند گل روی یک گل خواهد گذاشت.

شما همچنین می‌توانید به‌طور مرتب گیاهتان را چک کنید تا اگر برگ یا ریشه پژمرده‌ای داشت آن را کوتاه کنید.


آیا می‌دانستید : بذر ارکیده به‌اندازه ذرات گردوغبار است و برای جوانه زدن باید با یک نوع قارچ مخصوص ارتباط برقرار کند؟
*


6.چه زمانی نیاز است گلدان ارکیده‌تان را تعویض کنید؟

به‌طورمعمول، شما گلدان ارکیده‌ تان را فقط باید هرچند سال یک‌بار عوض کنید، یعنی زمانی که نشانه‌های آن را مشاهده کردید که برای مثال گلدانتان برای ارکیده‌تان بسیار کوچک شد آنگاه می‌توانید گلدانتان را عوض کنید. مطمئناً می‌توانید گلدانتان را هنگامی‌که مشاهده کردید ریشه‌های گیاهتان از گلدان بیرون زده است تعویض کنید. این بهترین فرصت برای هرس کردن و عوض کردن گلدانتان است.

برای این کار باید بااحتیاط خاک اطراف گیاهتان را خالی کنید تا صدمه‌ای به ریشه و یا خود گیاهتان وارد نشود. این می‌تواند بهترین فرصت برای هرس کردن و یا کوتاه کردن ریشه‌های قهوه‌ای‌رنگ فاسد شده باشد. سعی کنید ارکیده‌ ها را در مرکز گلدان جدیدتان قرار دهید و ریشه‌ها را در پایین گلدان بگذارید و سپس به‌آرامی خاک گلدان را به آن اضافه کنید.

—————————

✅ بیشتر بخوانید :

گیاهان آپارتمانی و گل های طبیعی را به حمام و سرویس بهداشتی مهمان کنید!

—————————

شما همچنین می‌توانید خاک مخصوص ارکیده را به گلدانتان اضافه کنید. بهتر است این خاک را به لایه‌های پایینی که ریشه در آن قرار می‌گیرد اختصاص دهید و لایه‌های بالایی را نیز می‌توانید با خاک معمولی پر کنید. چند روز، ترجیحاً یک هفته صبر کنید و بعدازآن شروع به آب یاری گیاهتان کنید.

اگر متوجه شدید که خاک مخصوص ارکیده به هر دلیلی مؤثر واقع نشد می‌توانید دوباره خاک گلدان ارکیده ها را عوض کنید.

7.چه زمانی باید به ارکیده‌ ها یتان محلول مخصوص تقویتی بدهید؟

طبق تجربیات شخصی خودم تمامی توصیه‌های بالا ممکن است بعضاً مفید و مؤثر واقع نشود و یا برای رشد گیاه کافی نباشد. حتی اگر بهترین مراقبت و بهترین محیط را برای رشد گیاهتان فراهم کنید بازهم ممکن است گیاهتان شروع به تضعیف شدن کرده و برگ گیاهتان خشک شود.

برای رفع این مشکل بهترین پیشنهاد دادن مواد مغذی، مخصوصاً موادی است که برای ارکیده‌ها ساخته‌شده است.
شما می‌توانید این ماده مغذی را هر 3 یا 4 هفته یک‌بار زمانی به گیاهتان بدهید که از شکل ظاهری برگ‌ها متوجه شوید که گیاهتان به مواد مغذی بیشتری نیاز دارند.


اگر سؤالاتی در مورد نگهداری و مراقبت گل زیبای ارکیده دارید ، یا مایلید تجربیات خودتون درباره این گیاه دوست داشتنی رو به اشتراک بگذارید، تو قسمت «پاسخ دهید» منتظرتون هستم!
*

درباره ی پــریا

همچنین ببینید

گل آفتابگردان

آموزش نگهداری و پرورش گل آفتابگردان ( معرفی و روش نگهداری )

همه چیز درباره گل آفتابگردان ( معرفی ، اصول داشت و روش نگهداری ) گل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + دو =