خانه / باغبانی / معرفی بهترین گیاهان مخصوص کاشت در تراریوم

معرفی بهترین گیاهان مخصوص کاشت در تراریوم

گیاهان مخصوص تراریوم ، با گل و گیاهان تراریومی آشنا شوید

گیاهان مخصوص تراریوم : تراریوم‌ها به فضای خانه و یا محیط کار شما زیبایی و سرسبزی بی‌نظیری می‌بخشند و می‌توان گفت که بهترین گزینه برای تزئین فضای داخلی هر خانه‌ای محسوب می‌شوند. شما می‌توانید روش‌های پیشنهادی ما درباره تراریوم‌ها که در اینجا آن‌ها را به‌طور مفصل شرح داده‌ایم را ببینید و با رمز و رازهای نگهداری آن‌ها آشنا شوید تا بتوانید ایده خوبی برای انتخاب درست و ساختن تراریوم‌ با دست های خودتان داشته باشید.

تراریوم چیست؟

قدمت تراریوم ها به دوره ویکتوریا باز می گردد .

—————————

✅ بیشتر بخوانید : آشنایی با تاریخچه تراریوم ها !

—————————

به دلیل تطبیق پذیری بالا با هر محیطی و به اصطلاح جان سخت بودن این دسته از گیاهانی که داخل تراریوم پرورش داده می شوند و راحتی پرورش رشد و داشت آنها ، تقریبا هرکسی می تواند یکی از آن‌ها را در خانه اش داشته باشد و به سادگی انرژی و زیبایی را به محیط اطرافش هدیه دهد.

در این راستا “توا مارتین” ( Tovah Martin ) نویسنده کتاب ” تراریوم نوین The New Terrarium ” کسی که کارگاه‌های آموزشی بسیاری در سرتاسر کشور می گذارد می گوید: “این چیزی است که هر کسی می‌تواند آن را انجام دهد، شما می‌توانید با هزینه بسیار کمی این کار را انجام دهید و یا حتی با بچه‌ها و یا بزرگترها این کار را انجام بدهید.”

 

گیاهان مناسب برای تراریوم :

من در این مقاله 12 نوع گل مناسب کاشت و نگهداری داخل تراریوم یا ( گیاهان مخصوص تراریوم ) را به شما معرفی می‌کنم و در کنار آنها به شما رمز و رازهای نگهداری آنها را نیز خواهیم گفت و همچنین ایده‌های جالبی به شما پیشنهاد خواهم کرد؛
به این دلیل که خیلی از افراد را دیده‌ام که گل و گیاهان مخصوص تراریوم را با کاکتوس و یا گیاهان دیگری نگه داشته‌اند که در نتیجه باعث پژمرده شدن تراریوم هایشان شده است.

پس تا انتهای این مقاله همراهم باشید :

 

گیاه پیله آ – moon valley (pilea mollis)

گیاه پیله آ به دلیل وجود بافتی فرو‌رفته که شبیه گودی‌های روی ماه است به این نام معروف شده است. این گیاه زیبا که بافت‌های فرو‌رفته و برجسته‌ای به شکل دایره دایره دارد، همچنین از دو رنگ مجزای بسیار زیبایی برخورد است که تنوع منحصر به فردی در ظاهرش نسبت به گیاهان دیگر دارد.
این گیاه به سرعت رشد می‌کند و در محیطی که نور بسیار کمی دارد نیز خودش را تطبیق می‌دهد و رشدش متوقف نمی‌شود. می‌توان گفت که رشد خارق‌العاده این گیاه حتی به 30 سانتی‌متر (هم از طول و هم از عرض) نیز می‌رسد.
همچنین ممکن است این گیاه زیبا شما را با گل‌های شاهکار صورتی رنگش غافلگیر کند.
گیاه پیله آ اندازه بسیار عالی دارد و تقریبا در هر ظرف شیشه‌ای جا می‌شود که از این برای تراریوم‌ها بسیار مناسب است. مارتین در این باره می گوید: “من حتی از ظرف شیشه‌ای کره نیز برای پروش این گیاه زیبا و بی‌نظیر استفاده کرده‌ام!”

نام علمی گیاه : ‘Pilea involucrata ‘Moon Valley

اندازه: تا 30 سانتی‌متر هم از طول و هم از عرض

—————————

✅ بیشتر بخوانید : آموزش نگهداری و پرورش گل آپارتمانی پیله آ

—————————

گیاه سرخس رنگارنگ عنکبوتی – Spider Fern

گیاه سرخس رنگارنگ عنکبوتی یکی دیگر از گیاهان مخصوص تراریوم می باشد که در سایه درخشندگی برگ های صاف و صیقلی‌اش، بسیار جذاب و درخشان به نظر می‌رسد. وجود رنگ زرد در مرکز برگ‌های این تراریوم باعث ایجاد یک زیبایی بصری در این گیاه چشم نواز شده است و از طرفی سرخس رنگارنگ در فضاهای کم‌نور و یا مرطوب و حتی بسیار شرجی نیز بسیار مقاوم است.
اگر رشد سریع این گیاه فضای زیادی از گلدانتان را اشغال کرده است می‌توانید گیاه را در یک محل کم نور و در سایه بکارید. پروش این گیاه در مناطق گرم و مرطوب نیز می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

گیاه سرخس عنکبوتی

نام علمی گیاه : Arachnoides simplicior  Variegata

اندازه: 40 سانتی‌متر هم از طول و هم از عرض

گیاه ستاره دریایی – Starfish Plant

یکی از گیاهان مورد علاقه مارتین، تراریوم ستاره دریایی است که از خانواده بروملیاد است. برگ‌های ستاره‌ای شکل این گیاه که به صورت بافت‌هایی به شکل خط‌خطی‌های موازی هستند به زیبایی می‌درخشد که معمولا به رنگ قرمز، خرمایی، سفید و سبز تیره است. این گیاه همچنین گل‌های ریز زیبایی نیز دارد.
رنگ برگ‌های این گیاه ستاره دریایی با توجه به شدت نور محیط تغییر می‌کند و رشد نسبتا کندی دارد که نهایتا به 15 سانتی‌متر می‌رسد که در بین تراریوم‌ها از لحاظ اندازه مناسب‌ترین گیاهی است که در همه جا به خوبی جای می‌گیرد.
هر وقت که خواستید این گیاه را در گلدانی بکارید طبق دستورالعمل مارتین عمل کنید و از سنگ ریز‌های 9 سانتی متری، زغال مخصوص گل و گیاه و خاک گلدانی استفاده کنید.

نام علمی گیاه :  Cryptanthus bivittatus

اندازه: 15 سانتی‌متر هم از طول و هم از عرض

گیاه فیتونیا

یکی از بهترین گیاهان مخصوص تراریوم که این گیاه عصب شکل به دلیل وجود خطوطی که به شکل عصب روی برگ‌های آن است به این اسم معروف شده است که انتخاب مناسبی برای مناطق گرمسیر است و برگ‌های سبز رنگ زیبا با خطوط سفید و به شکل عصب روی آن وجود دارد.
این گیاه در شرایط آب و هوایی مرطوب و گرم بسیار خوب رشد می‌کند که نهایتا طول آن به 30 سانتی‌متر می رسد.
پیشنهاد مارتین برای قرار دادن این گیاه در گلدان استفاده از سنگ‌ریزه‌های 5 سانتی‌متری با مخلوطی از یک قاشق سوپ‌خوری زعال چوب است.
این کار باعث می‌شود که آبی که به گیاه می رسد کاملا تمیز و پالوده باشد که در رشد آن تاثیر بسزایی دارد.

گیاه فیتونیا

نام علمی گیاه : Fittonia verschaffeltii var. argyroneura

اندازه: 30 سانتی‌متر هم از طول و هم از عرض

—————————

✅ بیشتر بخوانید : گل زیبای فیتونیا ، با برگ های خوشرنگ و خوش نقش

—————————

گل فروشی

گیاه پپرومیا چروک

با اینکه برگ‌های این گیاه دارای تنوع رنگی کمی است اما به دلیل اینکه برگ‌های آن موج دار و دارای چین و چروک‌های خاص و زیبایی است از لحاظ بصری کنتراست زیبایی با رنگ‌ها ایجاد می‌کند.
گیاه پپرومیا بیشتر از 15 سانتی‌متر رشد نمی کند و می تواند در نور کم نیز به رشد خود ادامه بدهد اما با نور معمولی و رطوبت کافی و در یک شیشه تراریوم نیز به خوبی رشد خواهد کرد. شما می‌توانید آن را برای دوستانتان با بریدن یک برگ از آن به راحتی تکثیر کنید و در کل پپرومیای چروک از گیاهان مخصوص تراریوم محسوب می شود.

—————————

✅ بیشتر بخوانید : همه چیز درباره گل آپارتمانی پپرومیا چروک

—————————

مارتین در این باره می‌گوید که: “مطمئن شوید که گیاهتان لایه‌ای به ارتفاع 5 یا 7 سانتی‌متر خاک گلدانی دارد، سپس می‌توانید به راحتی گیاهتان را داخل این خاک بکارید.

گیاه پپرومیا

نام علمی گیاه : Peperomia caperata

اندازه: 15 سانتی‌متر هم از طول و هم از عرض

✅ بیشتر بخوانید : آموزش مرحله به مرحله ساخت تراریوم در خانه !

گیاه کلمبوس طلایی

این گیاه که به کلمبوس طلایی معروف است ظاهری جمع و جور دارد که ارتفاع آن بیشتر از 15 سانتی‌متر نمی‌شود. می‌توان این گیاه را به راحتی تکثیر کرد.
در حقیقت این گیاه می‌تواند از پهنا به طول 5 سانتی متر نیز رشد کند پس بنابراین، می‌توانید آن را داخل یک ظرف تراریوم به‌خوبی تزئین کنید.
رنگ سبز روشن برگ‌های این گیاه به قدری زیباست که می‌تواند با گل‌هایی که رنگ سبز تیره دارند به خوبی سِت شود. سعی کنید خاک را مرطوب نگه‌دارید اما مراقب باشید که خاک خیس نباشد.
در مناطق گرمسیر نیز می‌توانید آن را در سایه قرار بدهید.

نام علمی گیاه : Selaginella kraussiana ‘Aurea’

اندازه: 15 سانتی‌متر طول و 5 سانتی‌متر عرض

گیاه آکوامارین

این گیاه زیبا برگ‌های ریز و کوچکی دارد که به رنگ آبی ابریشمی است که به شکل برگ‌های گرد و دایره‌ای شکل است. این گیاه عاشق رطوبت زیاد و نور کم است.
شما می‌توانید از ویژگی‌های رشد کند، تراکم زیاد و حالت ظاهری پخش بودنش در ظرف تراریوم خود به‌خوبی استفاده کنید. همچنین می‌توانید آن را بیرون و در یک فضای گرم بگذارید؛ یا اینکه می‌توانید به‌راحتی ظرف و یا گلدان خود را از جایی آویزان کنید.
چرا که به دلیل کم ارتفاع بودن برگ‌های این گیاه این امکان برای شما فراهم می‌شود که بتوانید به‌راحتی گلدان خود را از جایی آویزان کنید. به این دلیل که ارتفاع آن نهایتاً به 30 سانتی‌متر می‌رسد.

نام علمی گیاه : Pilea glauca ‘Aquamarine’

اندازه: 30 سانتی‌متر هم از طول و هم از عرض

گیاه تیلاندزیا

یکی از زیباترین گیاهان مخصوص تراریوم تیلاندزیا است،آیا گیاه تیلاندزیا نظر شما را به خود جلب کرده و به آن علاقه‌مند شده‌اید؟
این گیاه به‌سختی و فقط در مناطق گرم رشد می‌کند. گیاه هوایی، یک انتخاب جذاب برای تراریوم است.
رنگ آبی، بنفش جذاب و یا گل‌های صورتی‌رنگ روی برگ‌های نازک و سبز کم‌رنگ باعث می‌شود این گیاه به دلیل رنگ و بافت منحصربه‌فردی که دارد یک انتخاب بی‌نظیر برای تراریوم شما باشد.
مارتین دراین‌باره می‌گوید: “گوناگونی و چندرنگ بودن این گیاه و برگ‌هایی به رنگ سبز کم‌رنگ باعث می‌شود این گیاه نسبت به بقیه گیاهان منحصربه‌فردتر شود.”

گیاه تیلاندزیا

نام علمی گیاه : Tillandsia stricta

اندازه: 20 سانتی‌متر هم از طول و هم از عرض

—————————

✅ بیشتر بخوانید : معرفی گل آپارتمانی تیلاندزیا (تاج کمالی)

—————————

گیاه مینیموس آئوروس – Minimus Aureus

شکل این گیاه علف‌مانند و برگ‌های آن به شکل خارق‌العاده‌ای طلایی‌رنگ است. مارتین درباره این گیاه می‌گوید: “این گیاه بی‌نظیر می‌تواند برای کسانی که در یک چهاردیواری کوچک کار می‌کنند مناسب باشد و محیطشان را زیبایی بخشد.
چراکه وقت زیادی نیز برای رسیدگی به این گیاه لازم نیست. معمولاً هفته‌های زیادی اتفاق می‌افتد که من به گیاه خودم آب نداده باشم. اما بازهم مقاوم بوده و به رشد خود ادامه می‌دهد”.
به‌طورکلی این گیاه زیبا برای کسانی مناسب است که وقت زیادی برای رسیدگی به گیاه‌شان ندارند اما از طرف دیگر می‌خواهند در محل کار خود یک گیاه زیبا و طبیعی داشته باشند.
همچنین می‌توان این گیاه را در فضای باز نیز قرار داد اما دقت کنید که گیاهتان از رطوبت لازم برخوردار باشد ، در غیر این صورت بهتر است که خیلی کم به آن آب بدهید.

نام علمی گیاه : Acorus gramineus

اندازه: تا 35 سانتی‌متر طول و 15 سانتی‌متر عرض

گیاه اوفیوپوگون

گیاه اوفیوپوگون در بین کسانی که در مناطق گرمسیر زندگی می‌کنند بسیار معروف است. برگ‌های خیره‌کننده بی‌نظیری که از رنگ سبز تا مشکلی تنوع رنگی دارد به همراه گل‌های ظریف و جذابش به زیبایی بهار می‌ماند.
ارتفاع این گیاه در اوج رشدش به 38 سانتی‌متر نیز می‌رسد که مناسب ظرف‌های بزرگ تراریوم است.
مارتین اعتقاد دارد که نباید هرگز این گیاه را گردگیری کرد و دراین‌باره می‌گوید: “قطعاً جایی که این گیاه رشد می‌کند باید بسیار مرطوب باشد و این گیاه نیاز به گردگیری ندارد.” او همچنین برای اینکه اندازه گیاه را کوچک نگه دارد هرگز به خاک چیزی اضافه نمی‌کند.
موقع کاشتن تراریوم باید کاملاً مطمئن شوید که جای گیاه در خاک بسیار محکم و سفت است و سپس شما باید طوری تراریوم خود را سفت و محکم در ظرفتان بکارید که انگار دارید آن را در خاک باغچه‌تان می‌کارید.

نام علمی گیاه : Ophiopogon planiscapus ‘Nigrescens’

اندازه: 38 سانتی‌متر طول و 30 سانتی‌متر عرض

گیاه اسپلنیوم

یکی از مناسب‌ترین گیاهان مخصوص تراریوم که اندازه بزرگی نیز دارد اسپلنیوم است.
این گیاه نوعی سرخس زیبا است که حالت چتری دارد که می‌تواند تا 5 سانتی‌متر ارتفاع و 10 سانتی‌متر عرض داشته باشد که نیاز است به‌طور مرتب برگ‌های آن کوتاه شود تا رشد مناسبی داشته باشد.
این گیاه به مادر سرخس‌ها معروف است که همانند فیتونیا Fittonia، انجیر چسبی یا رونده Creeping Fig، حسن‌یوسف dwarf coleus و ارکیده به نور زیادی نیاز دارد.

گیاه اسپلنیوم

نام علمی گیاه : Asplenium bulbiferum

اندازه: 5 سانتی‌متر ارتفاع و 10 سانتی‌متر عرض

گیاه ساکسی فراژ – بگونیا توت‌فرنگی شکل

این گیاه بسیار زیبا برگ‌هایی شبیه به برگ توت‌فرنگی دارد و به همین دلیل به نام بگونیای توت فرنگی شکل معروف شده است. این گیاه به‌سرعت رشد می‌کند و به ارتفاع 20 سانتی‌متری خودش می‌رسد.

با اینکه این برگ‌های پُرزدار هیچ‌گاه شکوفه نمی‌دهد اما برگ‌هایی به شکل قلب دارد که از دو طیف رنگ سبز و قرمز تیره تشکیل است.

برای تکثیر این گیاه کافی است به‌راحتی چند برگ آن را با دستتان بکنید و داخل یک لیوان آب بگذارید تا ریشه بدهد و سپس آن را در هر ظرف مناسبی که دوست داشتید بکارید.

اگر به این گیاه خوب رسیدگی کنید عمر زیادی خواهد داشت.

گیاه ساکسی فراژ

نام علمی گیاه : Saxifraga stolonifera

اندازه: 20 سانتی‌متر ارتفاع و 15 سانتی‌متر عرض

—————————

✅ بیشتر بخوانید : آموزش نگهداری از گل ساکسی فراژ (بگونیای توت فرنگی)

—————————

 


اگر سؤالاتی در مورد گیاهان مخصوص تراریوم دارید ، یا مایلید تجربیات خودتون رو درباره ساخت و نگهداری تراریوم به اشتراک بگذارید، در قسمت «پاسخ دهید» منتظرتون هستم!
*

درباره ی پــریا

همچنین ببینید

globe-terrarium

تراریوم چیست؟ معرفی انواع مدل باغ شیشه ای شگفت انگیز + عکس

معرفی کامل تراریوم ( باغ شیشه ای ) در حال حاضر تراریوم یا باغ شیشه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − نه =